mediacja

Co to jest mediacja?

Mediacja jest to metoda rozwiązywania sporów. W chwili obecnej sądy i ustawodawca dążą do rozwiązywania problemów, sporów poprzez mediację. Sędziowie uzyskali możliwość proponowania stronom mediacji jako alternatywy dla wchodzenia od razu na drogę sądową. Przede wszystkim służy to uniknięciu potencjalnej straty czasu i pieniędzy. Sądy są obciążone dużą ilością spraw, długo czeka się na termin rozprawy, procesy ciągną się latami, w związku z tym rozwiązywanie sporów poprzez mediację jest dobrą alternatywą. Wchodzą tu w grę również koszty, podjęcie mediacji nie tylko jest szybszym rozwiązaniem ale także stanowczo tańszym.


Oczywiście nie we wszystkich sprawach da się zastosować mediację, nie we wszystkich przypadkach jest to dobre rozwiązanie. I pamiętać należy, że nie każda mediacja może zakończyć się ugodą.


Największą zaletą mediacji jest to, ze jest to proces elastyczny. Można ją stosować do każdego rodzaju sporów. Może trwać jeden dzień ale i miesiąc. Można ją zakończyć na jednej sesji lub kilku. Można ją prowadzić razem, w obecności stron albo osobno. Bardzo dużo zależy w tym przypadku od mediatora, jego wyczucia i umiejętności.


Do prowadzenia mediacji potrzebny jest oczywiście mediator. Jest to wyszkolona osoba, z doświadczeniem w rozwiązywaniu konfliktów lub często występująca w sądzie. Listę stałych mediatorów można znaleźć chociażby na stronie internetowej każdego Sądu Okręgowego.


Jest kilka generalnych zasad mediacji:

  • proces mediacji jest poufny. Przyjmuje się, że wszystko co powie się na mediacji „nie ma wpływu” na dalsze postępowanie i nie może być wykorzystane jako dowód w sądzie.
  • proces mediacji jest dobrowolny. Obie strony muszą wyrazić zgodę na skierowanie sprawy do mediacji. Każda ze stron w każdym momencie może odstąpić od mediacji, bez konsekwencji.
  • mediator musi być bezstronny. Nie może opowiadać się za którąś ze stron, nie może oceniać. Mediator ma za zadanie umożliwić stronom dojście do własnego porozumienia, nie może narzucać ugody.


Kilka zalet mediacji:

  • proces mediacji jest szybszy
  • koszty - w zasadzie zawsze koszty mediacji są niższe niż koszty całego procesu.
  • w mediacji można również powoływać biegłych, ekspertów, którzy pomogą rozwiązać spór.

Wady mediacji:

  • w przypadku nie podpisania ugody są to dodatkowe koszty.


Mediacja jest bardzo elastyczna w porównaniu do postępowania sądowego. Zazwyczaj działania sądu kończą się na orzeczeniu, podczas gdy w mediacji – strony dochodzą do własnego porozumienia – można wziąć pod uwagę inne rozwiązania, uwzględniające różne potrzeby.


CO NAJWAŻNIEJSZE, MEDIACJE MOŻNA ODBYWAĆ POZA SĄDEM, PRZED PÓJŚCIEM DO SĄDU, NA WŁASNĄ RĘKĘ.

Adwokat Kazimierz Skalimowski
Adwokat Kazimierz Skalimowski 602-345-254 
adw.skalimowski@o2.pl
Adwokat Karol Skalimowski
Adwokat Karol Skalimowski 608-392-722
adw.kskalimowski@gmail.com
Adwokat Matylda Skalimowska
Adwokat Matylda Skalimowska 604-477-087
skalimowska@wp.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się